Menu
  • Google Translate
  • Google Search
Home Page

Enjoyment. Discovery. Growth.

School Staff

Come and meet the staff at our school.

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Nikki Evans - Headteacher
Senior Leadership Team 2 Sally Casemore - Deputy Headteacher
Senior Leadership Team 3 Hannah Clissold - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 4 Darren Rudge - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 5 Danni Sherriff - SENco
Senior Leadership Team 6 Carol Roughton - Early Years Leader
Senior Leadership Team 7 Katie Dronfield - Senior Teacher
Senior Leadership Team 8 Lisa Doyle - Senior Teacher
Senior Leadership Team 9 Laura Venables - Senior Teacher
Senior Leadership Team 10 Julie Giles - Business Manager

Dynamos

Dynamos 1 Miss Becca (Hartland) - Deputy Early Years Leader
Dynamos 2 Miss Lisa (Tanner) - Early Years Practitioner
Dynamos 3 Miss Mia (Ireland) - Early Years Apprentice

Learning Team 1

Learning Team 1 1 Carol Roughton - Nursery Teacher
Learning Team 1 2 Kim Higgins - Nursery Teacher
Learning Team 1 3 Danielle Tomlinson - Reception Teacher
Learning Team 1 4 Katie Livermore - Reception Teacher
Learning Team 1 5 Emma Sheehan - HLTA
Learning Team 1 6 Dorothy Amoako - LSA
Learning Team 1 7 Lisa Kennedy - LSA
Learning Team 1 8 Ann Warden - LSA
Learning Team 1 9 Jean Stokes - LSA
Learning Team 1 10 Sophie Hall - LSA
Learning Team 1 11 Liz Reid - LSA
Learning Team 1 12 Aamera Rawat - LSA

Learning Team 2

Learning Team 2 1 Helen McCoid - Year 1 Teacher
Learning Team 2 2 Laura Venables - Year 1 Teacher
Learning Team 2 3 Laura Pittaway - Year 2 Teacher
Learning Team 2 4 Hannah Clissold - Year 2 Teacher (AHT)
Learning Team 2 5 Danni Sherriss - Year 2 Teacher
Learning Team 2 6 Rebecca Essex - HLTA
Learning Team 2 7 Julie Pinker - LSA
Learning Team 2 8 Rohini Bamrolia - Apprentice
Learning Team 2 9 Holly Jones - Apprentice

Learning Team 3

Learning Team 3 1 Fiona Lewis - Year 3 Teacher
Learning Team 3 2 Leah Thompson - Year 3 Teacher
Learning Team 3 3 Clare Carey - Year 4 Teacher
Learning Team 3 4 Katie Dronfield - Year 4 Teacher
Learning Team 3 5 Laura Ascroft - HLTA
Learning Team 3 6 Carmen Robinson - LSA
Learning Team 3 7 Mary Reeve - LSA

Learning Team 4

Learning Team 4 1 Rosie Palmer - Year 5 Teacher
Learning Team 4 2 Darren Rudge - Year 5 Teacher (AHT)
Learning Team 4 3 Lisa Doyle - Year 5 Teacher
Learning Team 4 4 Lydia West - Year 6 Teacher
Learning Team 4 5 Serena Bhurji - Year 6 Teacher
Learning Team 4 6 Deborah Gibson - LSA
Learning Team 4 7 Yvonne Birch - LSA
Learning Team 4 8 Meeta Mardania - LSA

Sports Coach:

Sports Coach: 1 Charlie Jones - Sports Coach
Sports Coach: 2 Annie Chinn - Sports Apprentice

Support Staff

Support Staff 1 Julie Giles - School Business Manager
Support Staff 2 Jin Tatla - Assistant School Business Manager
Support Staff 3 Sarah O Reilly - Admin Officer
Support Staff 4 Susan Ascroft - Clerical Assistant
Support Staff 5 Brian Morton - Site Service Officer
Support Staff 6 Hannah Chambers - Safeguarding Officer
Support Staff 7 Kyle Timms - Pupil Mentor
Support Staff 8 Jo Freeman - Speech & Language

Dining Room Assistants

Dining Room Assistants 1 Debbie Thomas
Dining Room Assistants 2 Janine Crabbe
Dining Room Assistants 3 Carol Pelser
Dining Room Assistants 4 Christiane Thiyagarajah
Dining Room Assistants 5 Christine Woodward
Dining Room Assistants 6 Hamida Akhtar
Dining Room Assistants 7 Lorraine Fletcher
Dining Room Assistants 8 Nicola Parry
Dining Room Assistants 9 Vicky Wells
Dining Room Assistants 10 Shanna James
Dining Room Assistants 11 Sammy-Leigh Bates
Dining Room Assistants 12 Katie Gillard
Dining Room Assistants 13 Susan Edwards
Dining Room Assistants 14 Om Kumari

Premises Support Staff

Premises Support Staff 1 Kenny Ward
Premises Support Staff 2 Rjwinder Kaur
Premises Support Staff 3 Om Kumari

Calendar Events

    Read more

    Contact Us

    Latest Tweets

    Welcome back everyone.
    Top